Poradna

DVEŘE A ZÁRUBNĚ V INTERIÉRU

DVEŘE A ZÁRUBNĚ V INTERIÉRU

Interiérové dveře jsou plnohodnotným kusem nábytku. Dveře a samozřejmě i zárubně však neplní jen estetickou funkci, ale ovlivňují i funkčnost obytných prostor, uspořádání v místnosti, vytvářejí jejich intimitu, atmosféru a samy mohou dokonce suplovat takové praktické prvky, jako jsou věšáky, zrcadla či odkládací plochy.

Dveře bychom měli volit především dle jejich účelu - nejprve rozlišujeme, zda se jedná o vchodové dveře do bytu, které by měly splňovat odolnost proti požáru, měly by mít dobré akustickoizolační vlastnosti a bezpečností prvky proti nezvaným návštěvníkům, či zda se jedná o dveře interiérové, uvnitř bytu. Zde už pak vybíráme především povrch, jeho dezén a barvu, prosklení, nebo řešení v prostoru.

 

1/ DRUHY POVRCHŮ PODLE ODOLNOSTI

Jak nejlépe zvolit správný povrch dveří? To záleží především na provozu domácnosti, protože právě dveře patří k nejvíce namáhaným prvkům v interiéru. Různé povrchové materiály se totiž liší odolností, stálostí barvy nebo i nároky na jejich údržbu.

 

Nejlevnějším řešením je fólie

V případě, že volíme interiérové dveře s nízkými pořizovacími náklady, je dobrým řešením povrch s fólií. V nabídce pak nalezneme celou řadu zajímavých dekorů v imitaci dřeva i dalších přírodních materiálů, je však třeba mít na paměti, že fólie poskytuje pouze základní odolnost proti mechanickému poškození. Tato úprava je tak vhodná do „klidnějších“ domácností bez dětí či domácích zvířat, kde skvěle poslouží po řadu let.

Krásné dveře s foliovanou úpravou může reprezentovat např. modelová řada SOLODOOR GABRETA v jednoduchém, nadčasovém designu. Na výběr je z 9 různých barev.

 

 

Odolný CPL povrch

Velmi odolnou variantu proti mechanickému poškození představuje CPL laminátový povrch. Praktický je především do domácností, kde to žije – respektive do domácností s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky - CPL fólii totiž jen tak něco nepoškrábe. Mimořádně odolná je CPL folie také vůči vlhkosti, takže se dveře s tímto povrchem hodí do kuchyně i koupelny. Bát se nemusíme ani slunečního záření, které by způsobilo vyblednutí nebo změnu barvy dveří. Co se údržby týče, je možné ošetřovat CPL povrch běžnými čisticími prostředky, aniž bychom se museli bát, že dveře poškodíme.

Odolný povrch CPL sluší třeba jedné z novinek, modelům řady SOLODOOR SONET s oblým prosklením, vybírat lze hned z 19 povrchů.

 

 

SOLO 3D vytvoří autentickou strukturu dřeva

Skvělou volbou pro náročného zákazníka je pak unikátní strukturovaný povrch SOLO 3D, který společnost SOLODOOR nabízí. Ten totiž disponuje všemi vlastnostmi, co se odolnosti, údržby a stálosti barvy týče, jako již zmíněný CPL laminát, avšak navíc dokonale imituje strukturu dřeva nejen na pohled ale i na dotek. Je tak úžasný nejen vysokou kvalitou, ale i svým autentickým přírodním vzhledem.

V mnoha interiérech vyniknou vkusné a odolné dveře s rámovou konstrukcí modelové řady SOLODOOR VERTIGO. U povrchů SOLO 3D je na výběr ze 7 velmi povedených imitací dřeva.

 

 

Nestárnoucí dýha

Dřevěná lakovaná dýha je pak určena pro zákazníky, kteří v interiéru upřednostňují přírodní materiály. Autentického přírodního povrchu je dosaženo především díky použití skutečného dřeva: slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva je potažena tenkou vrstvou transparentního ekologického vodou ředitelného laku. Volba tohoto povrchu však vyžaduje citlivý a opatrný přístup jak při manipulaci s dveřmi, tak při jejich údržbě a čištění. V potaz se musí brát také to, že se jedná o přírodní materiál, který vlivem slunečních paprsků může měnit barevný odstín. Navíc nelze zajistit zcela identickou barvu a vzhled dveří, rámečků a zárubní, vždyť se přeci jen jedná o přírodní produkt, jehož odstín nelze zcela ovlivnit.

Plné dveře s dřevěným povrchem vypadají skvěle například u modelové řady SOLODOOR ARA. U dýhy je na výběr z 10 druhů dřeva.

 

Laky otevírají dveře barvám

Dveře s lakovanou povrchovou úpravou pak umožňují moderní designové řešení interiéru, dovolují totiž dokonalou přesnost odstínu a velký výběr z mnoha barev. Při lakování je samozřejmě použita vodou ředitelná barva nezatěžující životní prostředí. Svou novou řadou barevných lakovaných dveří RAINBOW otevřel dveře barvám i tradiční český výrobce SOLODOOR a.s. Designéři společnosti SOLODOOR do duhové řady RAINBOW zařadili čtyři odstíny: cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň a petrolejová modrá, a to v provedení s perletí či bez perleti. Barevný lak dveří RAINBOW je 3vrstvý, unikátní je především v tom, že dosahuje vyššího lesku (50 %) než standardní lak RAL (20 %). Použity byly samozřejmě vodou ředitelné laky, které nezatěžují životní prostředí.

Nadčasové bílé dveře reprezentuje u společnosti SOLODOOR modelová řada POLAR, jednou z nejčerstvějších novinek jsou pak barevné lakované dveře SOLODOOR RAINBOW.

 

 

2/ SKLENĚNÉ VÝPLNĚ INTERIÉROVÉ DVEŘE OŽIVÍ

Sklo v kombinaci se dřevem působí v interiéru velmi vkusně a moderně. Vzor skleněné výplně lze vybírat z mnoha variant – od čirého skla vhodného do společných prostor bytu, až po diskrétní mléčné, neprůhledné sklo vhodné třeba do koupelny či ložnice.  Pokud je sklo do dveří vsazováno tak, že je součástí konstrukce dveří, tj. není ukotveno v rámu, používá se 8milimetrové bezpečností sklo, které odolá množství manipulací včetně prudkého zabouchnutí, aniž by se sklo jakkoliv poškodilo. Použití bezpečnostního skla obvykle nijak nelimituje nabídku vzorů, např. společnost SOLODOOR u své modelové řady SONET dává na výběr z 8 variant od průhledného čirého skla, jemně zabarveného do bronzova či šeda, až po vzorované či diskrétní neprůhledné prosklení. Navíc u modelu SONET 1, kde je prosklení dostatečně široké, lze zvolit designové pískované vzory, a to hned ze sedmi různých motivů. Pískování dovolí tyto téměř prosklené dveře vsadit i do místností, kde vyžadujeme soukromí, jako např. v koupelně či ložnici.

 

 

 

3/ DVEŘE JAKO VĚŠÁK ČI TABULE NA KRESLENÍ PRO DĚTI

Jedním z „nejchytřejších“ výrobků společnosti SOLODOOR je pak modelová řada VERTIGO s rámovou konstrukcí, která se běžně využívá u dveří vchodových. Zde byla poprvé použita u interiérových dveří, které i díky tomu mohou mít velmi praktické funkční prvky. Rámová konstrukce umožňuje jako stavebnice měnit jednotlivé díly tak, že do nich např. můžete vsadit díl s výklopnými háčky nebo závěsným profilem a proměnit tak dveře ve věšák. Dále můžete ušetřit místo tím, že si do dveří necháte vsadit zrcadlo nebo je funkčně rozšíříte o malou, ale praktickou odkládací poličku. Variantou je i klasická tabule pro kreslení křídou či bílá omyvatelná tabule s magnetickou plochou, se kterou si vyhrají především děti.

 

4/ ZÁRUBNĚ

Pokud padne rozhodnutí o výměně interiérových dveří a zárubní, je třeba důkladně promyslet, zda dveře osadit na stávající zárubně, nahradit je obložkami, zda je nutné je úplně vybourat a nainstalovat zárubně nové, či dokonce zvolit prostorově úsporné řešení v podobě posuvných dveří. Jedná se o volbu na několik dlouhých let dopředu, proto se vyplatí vše důkladně prokonzultovat s odborníky, kteří doporučí to nejvhodnější řešení.

V případě, že se rozhodneme nahradit ocelové zárubně obložkovými, nabízí se dvě možnosti: Jednodušší variantou je obklad ocelové zárubně, kdy se obložka montuje po odstranění pantů přímo na starou ocelovou zárubeň za pomoci montážní pěny. Dříve toto řešení nebylo možné pro panelové doby s užšími zárubněmi, společnost SOLODOOR však již nabízí i model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který je speciálně určen pro zárubně převážně používané při výstavbě panelových domů. Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je ale vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to určitě vynahradí.

 

I panelákový byt může získat moderní vzhled

Už naštěstí dávno neplatí, že by jeden panelákový byt vypadal úplně stejně jako druhý. Pokrok a široká nabídka řešení interiéru urazily dlouhou cestu a jednou z nejvýraznějších proměn bytu pak mohou představovat třeba nové dveře a zárubně, které přetvoří zastaralý a unifikovaný vzhled bytu na moderní a stylový interiér. Tradiční český výrobce, společnost SOLODOOR, může být v tomto ohledu nápomocný jak při výběru těch pravých interiérových dveří, tak i s řešením obložkových zárubní, nabízí totiž i speciální model vyvinutý pro úpravy v panelákových bytech.

Než se ale sami pustíte do přetváření bytu, mějte na paměti, že nejdůležitějším krokem proměny je důkladné promyšlení a především pak správné zaměření. Pokud si na to netroufáte sami, konzultujte vše raději s odborníky, a to třeba právě ze společnosti SOLODOOR. Ti vše pečlivě zaměří a doporučí, jaký typ dveří i zárubní zvolit – zda dveře osadit na stávající zárubně, zda je nutné je vybourat a nainstalovat zárubně nové, či dokonce zvolit prostorově úsporné řešení v podobě posuvných dveří.

Nejrazantnějším a nejpracnějším řešením je kompletní výměna zárubně, která si žádá stavební úpravy. Je třeba vybourat původní ocelovou zárubeň a nahradit zcela novou obložkovou zárubní spolu s novými dveřmi. Estetický dojem z celé nové sestavy dveří a zárubní je pak ale dokonalý a vynahradí bourání, prach a hluk při úpravách.

Pokud se chceme rozsáhlejším stavebním úpravám vyhnout, nabízí se řešení pomocí OOZ, tedy obkladu ocelové zárubně. V případě, že to stávající zárubně dovolují, obložka se po odstranění pantů namontuje přímo na ocelovou zárubeň pomocí montážní pěny a zkompletuje se buď s původními, nebo novými dveřmi.

Protože jsou ale ocelové zárubně v panelákových bytech užší, vyvinula společnost SOLODOOR speciální model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který dovoluje rekonstrukci problematických panelákových zárubní, aniž by docházelo ke složitým stavebním úpravám. Model OOZS přináší jednoduché a efektivní řešení pro tisíce domácností, které už bez nutnosti bourání zakryjí nevzhledné a zastaralé kovové zárubně. Zde postačí po odstranění pantů za pomoci montážní pěny nasadit nové obložkové zárubně na původní kovové a sladit s dveřmi.

V případě úpravy interiéru pomocí obkladu ocelových zárubní je třeba počítat s tím, že se obložením zúží průchod dveřmi o cca 3 cm, zároveň je nutné, aby zámek ve dveřích měl zádlab 80 mm.

Velmi častou otázku pro majitele panelákového bytu může být také již zmiňovaná úspora prostoru. I v tomto případě přináší společnost SOLODOOR chytré a nekomplikované řešení – dveře posuvné. Zde pak existují dva způsoby řešení, a to zda se jedná o posuvné dveře na stěnu nebo do stavebního pouzdra. U první varianty se komplet skládá z posuvných dveří, garnýže s posuvným mechanismem a průchozí (tzv. slepé) zárubně. Nevýhodou může být skutečnost, že dveře zabírají při otevření místo na stěně, na což je nutné pamatovat při rozmístění nábytku a dekorací v interiéru.

Posuvné dveře do stavebního pouzdra jsou pak elegantnějším řešením úspory prostoru, zasouvají se totiž do speciálního stavebního pouzdra. Instalace tohoto typu dveří a zárubní do již zabydleného bytu vždy vyžaduje stavební úpravy v podobě vybourání části příčky a uzpůsobení stěny např. pomocí sádrokartonu.

Společnost SOLODOOR i nadále sleduje vývoj v oblasti interiérových dveří a letos na podzim představila úplně novou duhovou řadu RAINBOW. Chce tím tak naznačit, že dveře nemusejí být jen klasicky bílé nebo dřevěné, a lze se inspirovat posledními barevnými trendy. Designéři vybrali pro tuto novou řadu dveří hned čtyři odstíny: cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň a petrolejová modrá. Lakovány jsou ve třech vrstvách speciálním lakem vyššího lesku (50 %) oproti standardnímu laku RAL (20 %) a k dostání jsou v provedení s perletí či bez perleti. Vybírat lze ještě ze dvou designů povrchové úpravy, a to s horizontálními nebo vertikálními frézovanými drážkami, a doplnit je samozřejmě lze obložkovými zárubněmi ve stejném barevném provedení.

 

Jak na montáž dveří a zárubní

Nač je třeba pamatovat při pořízení či výměně dveří?

Nejprve bychom měli promyslet, jaký účel mají dveře v interiéru splňovat, což se může u různých místností lišit. Do některých prostor volíme dveře plné, jinde s prosklením, nebo požadujeme protihlukovou či protipožární úpravu. Ruku v ruce s tím vybíráme i povrch dveří - do místností s větší zátěží, obývané např. zvířecími mazlíčky či do vlhkých koupelen, volíme odolnější povrchy, jako je oděruvzdorná CPL laminátová fólie, po které může malé dítě přejet i klíči bez viditelného poškození. Pro vyznavače dřevěných dekorů je pak na místo dýhy vhodnější odolný strukturovaný SOLO 3D, dokonale imitující přírodní dřeviny a méně náročný na údržbu.

Podle čeho volit šířku dveří?

Volba dostatečné, nikoli však přehnané šířky, je klíčová. Pro obytné místnosti se standardně používá šířka dveří 80 cm, ale například pro komoru či podobné „servisní“ místnosti postačí šířka 60 či 70 cm. Častou chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí. Šířku dveří i směr jejich otevírání je tedy nejlépe zvažovat již s předstihem, především v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a očekávaném „provozu“ v místnosti. 

Jsou nutné stavební úpravy, pokud máme ještě ocelové zárubně?

V případě, že se rozhodneme nahradit ocelové zárubně obložkovými, nabízí se dvě možnosti: Jednodušší variantou je obklad ocelové zárubně, kdy se obložka montuje po odstranění pantů přímo na starou ocelovou zárubeň za pomoci montážní pěny. Dříve toto řešení nebylo možné pro panelové doby s užšími zárubněmi, společnost SOLODOOR však již nabízí i model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který je speciálně určen pro zárubně převážně používané při výstavbě panelových domů. Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je ale vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to určitě vynahradí. 

Jaký typ dveří byste doporučil do stísněných prostor?

V případech, kdy hraje svoji roli každý centimetr, může být výhodné místo otočných dveří instalovat dveře posuvné. Odpadne tím potřeba volného prostoru v místnosti nutného pro otevírání dveřního křídla. Chytrým řešením pro malé byty jsou ale také dveře s funkčními prvky. Např. rámová konstrukce dveří modelové řady VERTIGO VARIANT (SOLODOOR) umožňuje jako stavebnice měnit jednotlivé díly tak, že do nich můžete vsadit díl s výklopnými háčky nebo závěsným profilem a proměnit tak dveře ve věšák. Dále můžete ušetřit místo tím, že si do dveří necháte vsadit zrcadlo nebo je funkčně rozšíříte o malou, ale praktickou odkládací poličku. Variantou je i klasická tabule pro kreslení křídou či bílá omyvatelná tabule s magnetickou plochou, se kterou si vyhrají především děti.

Zvládneme montáž dveří a zárubní svépomocí, nebo je lepší obrátit se na odborníka?

Určitě se doporučuje přenechat zaměření i samotnou montáž interiérových dveří a zárubní na odbornících, a to jak kvůli jejich zkušenostem a profesionalitě, tak i kvůli případným reklamacím. Při montáži svépomocí může dojít k poškození dveří či zárubní, chyba ale může nastat už při prvotním zaměření